Spółdzielnia

Serwis e-BOK
Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta

Remonty i Modernizacja

Struktura Organizacyjna

Akty Prawne

Centrum Osiedlowe

Witamy wszystkich na stronach Spółdzielni Mieszkaniowej! 
Spółdzielnia Mieszkaniowa w D±browie Tarnowskiej - www.dabrowatsm.pl
Zgubiłem lub ukradziono mi dokumenty - co mam robić?

Komu z nas nie zdarzyło się zagubić gdzieś portfela, a razem z nim dokumentów? Nie mówię już nawet o tym, że mogła być to kradzież. Nawet zwykłe zapominalstwo. Gdy tylko sobie uświadomimy, że portfel nie jest tam gdzie powinien być zaczynamy nerwowo przeszukiwać wszystkie kieszenie i zakamarki plecaka/torby. Później jeszcze raz i kolejny, aż dociera do nas smutna prawda, że straciliśmy nasz± własność razem z zawartości±. A w portfelu s± dokumenty zawieraj±ce cenne dane osobowe. Karty do bankomatu, dowód osobisty i prawo jazdy. Na tej podstawie bez problemu ktoś może wyłudzić kredyt na nasze dane.

Zapewne jeszcze w myślach przeanalizujemy wszystkie miejsca gdzie byliśmy i korzystaliśmy z portfela. Większość z nich na pewno odwiedzimy z nadziej±, że jednak zostawiliśmy go w sklepie na ladzie i spokojnie czeka na nas.

Niestety, na ogół czeka nas rozczarowanie i musimy pogodzić się z myśl± o stracie. W tym momencie ci bardziej „ogarnięci” zadzwoni± do swojego banku z prośb± o zablokowanie karty i w pierwszej wolnej chwili zgłosz± na komisariacie zagubienie dowodu osobistego/prawa jazdy.

Pamiętaj. Baza Policji to baza Policji. W żaden sposób nie dzieli się takimi danymi z innymi instytucjami.


W takim razie, jakie powinno być nasz postępowanie?

"Zgubiłem dokumenty", "zgubiłem dowód osobisty", "ukradli mi paszport", "zgubiłem prawo jazdy" - gdy znajd± się Państwo w takiej sytuacji należy jak najszybciej:

1. Powiadomić oddział banku, w którym posiadamy rachunek lub którego jesteśmy stałym Klientem – tak postępujemy zarówno w przypadku zwykłego zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Powiadomienie polega na złożeniu wniosku o zastrzeżenie dokumentu – dyspozycja jest potrzebna aby bank wpisał zastrzeżenie do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. W banku dostaniemy odpowiednie formularze do wypełnienia.

2. Powiadomić najbliższ± jednostkę Policji jeśli dokument został utracony w wyniku kradzieży. Pan/Pani spisze nasze zeznania, okoliczności zdarzenia i wrzuci informacje o zgubionym dowodzie do bazy danych.

3. Zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularn± i wyrobić nowy dokument.


A co jak nie mam konta w banku?

Chyba nie mam czy się stresować. Niestety nie do końca.

Zastrzeżenie utraconych dokumentów przez osoby, które nigdy nie miały konta jest szczególnie istotne ponieważ, w takiej sytuacji żaden bank nie posiada naszych danych – utrudnia to identyfikację klienta i wykrycie oszustwa. W takiej sytuacji ryzyko popełnienia przestępstwa przez kogoś „podszywaj±cego się” pod inn± osobę jest znacznie wyższe.


Czy można cofn±ć takie zastrzeżenie?

Jest taka możliwość, jednak należy jego dokonywać tylko i wył±cznie w momencie kiedy znajdziemy dokument w domu. Dlaczego?

Zdarza się, że złodziej, który wcześniej ukradł nasze dokumenty lub jakiś pozornie „uczciwy znalazca” odsyła nam je w kopercie właśnie po to abyśmy wycofali zastrzeżenie! Niestety nie możemy mieć pewności, czy przed ich odesłaniem dokumenty nie zostały wykorzystane do celów przestępczych albo czy ktoś nie wykorzystał naszych autentycznych danych do wykonania kopii dokumentu, który po wycofania naszego zastrzeżenia będzie bardzo trudny do wykrycia i zablokowania. Najbezpieczniejszym rozwi±zaniem będzie zawsze pozostawienie zastrzeżenia w Systemie DZ i wyrobienie nowego dokumentu.


Co zrobić gdy nie wiem czy ktoś zd±żył wyłudzić od nas kredyt?

Jeżeli mamy podejrzenie, że ktoś mógł posłużyć się naszym dokumentem w celu wyłudzenia kredytu sugerujemy kontakt z Biurem Obsługi Klienta Biura Informacji Kredytowej (www.bik.pl). Sprawdzamy tam swoj± historię kredytow± – zapisan± w BIK.

Nasz dowód może służyć nie tylko do zaci±gania kredytów. Z wykorzystaniem naszych danych osobowych można założyć firmę i na ni± przyjmować dodatkowe zobowi±zania, podpisywać umowy, podnajmować powierzchnię. Możliwości wręcz nieograniczone. A my będziemy za wszystko płacić!

No cóż, gdy ktoś zd±żył wykorzystać nasz dowód osobisty mamy małe pole manewru. Zgłaszamy się na Policję z informacj± o takim zdarzeniu, a Policja już sama kontaktuje się z bankiem. Nam pozostaje czekać i liczyć na pozytywny wynik śledztwa. A jak wiadomo, policja jest przeci±żona zadaniami i każde nowe śledztwo musi swoje „odleżeć”. Natomiast kredyt będzie wci±ż nad nami „wisiał”, a informacja o nim będzie się znajdować w Biurze Informacji Kredytowej dopóki wszystko nie zostanie wyjaśnione, a bank nie wyślę odpowiedniego pisma do BIK-u.Powyższe dane oraz instrukcje na temat postępowania pochodz± głównie ze strony http://www.dokumentyzastrzezone.pl. Jest to adres kampanii informacyjnej, której celem jest wyrobienie w społeczeństwie odpowiednich nawyków oraz uświadomienie jak poważnym zagrożeniem jest utrata danych osobowych.

[strona główna]

 
 
galeria zdjęć | kontakt | ogłoszenia | przetargi | ciekawe linki | mapa strony

Spółdzielnia Mieszkaniowa w D±browie Tarnowskiej
ul. Spadowa 8, 33-200 D±browa Tarnowska
tel/fax (14)655-92-11, tel. (14)655-93-48, (14)655-93-63 (kontakt w godzinach 07.30 - 15.30),
e-mail: smdt1@wp.pl
S±d Rejonowy dla Krakowa-Śródmie¶cie w Krakowie, Wydział XII Gospodarczy Krajowego Rejestru S±dowego,
Numer KRS: 0000105457, NIP: 871-000-34-14, REGON: 000486037
Numer rachunku bankowego: 95 9462 0003 2001 0000 3447 0004 (Bank Spółdzielczy w D±browie Tarnowskiej)
-----------------------------------------------------------------------------------------
Copyright © 2007-2018 Spółdzielnia Mieszkaniowa w D±browie Tarnowskiej
Strona zoptymalizowana pod rozdzielczo¶ć 1024x768.
Testowana w przegl±darkach: Internet Explorer 7.0, Mozilla Firefox 3.5.6, Google Chrome 3.0.195.38
spółdzielnia mieszkaniowa w dąbrowie tarnowskiej, sm, smdt, spoldzielnia, spoldzielnia mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielnia, dt, dąbrowa tarnowska, dabrowa, dabrowa tarnowska, sm dabrowa tarnowska, sm dąbrowa tarnowska, www.dabrowatsm.pl, d±browa tarnowska, sm d±browa tarnowska, spółdzielnia w d±browie tarnowskiej, spółdzielnia w dąbrowie